>CZYM JEST GRAFEN?
Grafen to forma węgla alotropolowego. Jest płaski, składa się z atomów węgla połączonych w sześciokątne figury. Początek pracy nad nim wskazuje na rok 1947, kiedy to Wallac w swojej pracy opisał teorie o grafenie. Opublikowane zostały również inne prace, w których ludzie dowodzili, że nie może on istnieć w przyrodzie. Jednak ok. 1970 roku pojawiały się artykuły, że idzie go wytworzyć. W 2004 roku dwie grupy, jedna z Georgii a druga z Manchesteru wytworzyły grafen i ukazali, że ma on unikalne właściwości. W tym samym roku miał miejsce także wielki postęp w medycynie, a mianowicie sklonowanie zarodka ludzkiego w Korei Południowej.
Materiał ten jest ponad 100 razy twardszy od metalu, nawet tym wykorzystywanym w zawieszeniu najnowszych samochodów. Dzięki temu, że grubość materiału wynosi równo jeden atom, taką formę możemy określić także, jako dwuwymiarową. Atomy węgla tworzą w nim siatkę przypominającą plaster miodu lub osłonę piłki nożnej. Grafen można uzyskać metodami mikro-mechanicznymi. Do niedawna najdroższy materiał na ziemi, zmienili to koreańscy badacze w 2009 r. Ostatnio ruszyła produkcja grafenu na skalę przemysłową, okazuje się, że to właśnie Polska jest pierwszym narodem, który tego dokonał.
Dzięki jego cudownym właściwościom takim jak bardzo dobre przewodnictwo prądu prawdopodobnie zastąpi on krzem w różnych częściach w komputerze, a także przyśpieszy go do 500 razy, ponieważ przewodzi prąd ok 30 razy szybciej. Akcesoria komputerowe
z grafenem będą produkowane już niedługo. Będą to głównie mikroprocesory.